Alytaus Likiškėlių progimnazija

VERSLUMO UGDYMAS LIKIŠKĖLIŲ PROGIMNAZIJOJE ESANT NUOTOLINIAM MOKYMUI


Jau antrus metus Alytaus Likiškėlių progimnazija dirba pagal novatoriško verslumo ugdymo sampratos elementų integruojamąją programą. Vykstant ugdymui nuotoliniu būdu šios programos veiklos nenutrūko.

Mūsų progimnazijos JB „Gvikovita“ komanda, kurios narės 6b klasės mokinės Aurelija Komičiūtė, Miglė Vikertaitė, Smiltė Tatulytė, Kamilė Gvildytė ir jų mokytoja A. Šimanskienė, 2020 m. lapkričio 4 d. dalyvavo verslo idėjų pristatymo renginyje „Dzūkų Pitchas 2020“. Mergaitės pristatė inovatyvų produktą – šunų priežiūros reikmenų savitarnos aparatą ir pelnė I vietą 5-8 klasių tarpe. Mergaičių laukia susitikimas, kuris nukeltas į laikotarpį, kai bus galima grįžti į mokyklos klases, su mentoriumi UAB „Geodėja“ vadovu Aurimu Bernatavičiumi.

2020 m. lapkričio 5 d. vyko online renginys moksleiviams „Challenge the Challenge Junior“, kurį organizavo VšĮ „Lietuvos Junior Achievement“. Šis internetinis iššūkis – pirmoji 5-8 klasių inovacijų stovykla virtualioje aplinkoje. Šiame renginyje dalyvavo 66 komandos. Į tą skaičių įsiliejo ir dvi mūsų mokyklos komandos – tai jaunosios bendrovės „BakersLogo“ (Elita Čaplikaitė, Adrijus Rūkštelis, Jonė Bubnytė, Urtė Bernatavičiūtė, jų mokytoja Jūratė Puidokienė) ir „Royal Tattoos“ (Mantas Pečiukonis, Mantas Dumbliauskas, Matas Soraka, Matas Kucevičius, Arminas Kuzmickas, jų mokytoja Alma Šimanskienė). Net 6 valandas komandos generavo idėjas, kūrė prototipus bei video pitch pristatymus. Pirmoji komanda sukūrė programėlę „Gyvenk sveikiau su muzika“ , o antroji – produktą „Emocijų ausinės“. Sudėtingos užduotys privertė įdėti daug darbo ir pastangų, bet mokiniai įgyjo praktinės patirties, kurią vėliau pritaikys savo jaunųjų bendrovių veikloje.

Gruodžio mėnesį progimnazijos penktokai ir šeštokai, kurie mokosi pagal VšĮ „Lietuvos Junior Achievement“ pateiktą programą „Tai mano verslas“, kartu su mokytojomis A. Šimanskiene ir J. Puidokiene dalyvavo keturiose nuotaikingose, įtraukiančiose „Swedbank” Finansų laboratorijos “ virtualiose pamokose iš ciklo „Pamokos kitaip“ tema „Taupymas“ ir „Išmintingas apsipirkimas“. Pamokėles vedė Swedbank“ Finansų laboratorijos lektorė Natalija Vėževičienė. Tai buvo diskusijomis paremtos pamokos. Jų metu mokiniai diskutavo, kodėl svarbu taupyti, kas yra „juoda diena“ ar „saugumo pagalvė“. Aiškinosi, ką reiškia sąvokos „taupyti ir kaupti“, „norai ir poreikiai“. Sužinojo, kodėl svarbu turėti svajonių žemėlapį ir kaip jį pasidaryti. O svarbiausia, mokiniai išgirdo asmeninio taupymo pyrago receptą. Jo pagrindinis sluoksnis – didelis kiekis svajonių, norų ir kupinas šaukštas disciplinos. Kitus sluoksnius sudaro tai, kad dalį pinigų iškart įsidedi į taupyklę, galvoji ką perki. Taupymo pyragas nebus gardus, jei dažnai pasiduosim reklamos įtakai, nesusimąstysim, ką perkam. Pyragas susideda dar ir iš tokių dalių kaip alternatyva, pirkinių sąrašu einant į parduotuvę, savo biudžeto skaičiavimo ir kita. Pamokų metu mokiniai dalijosi savo apsipirkimo patirtimi, gvildeno norų bei poreikių santykį, kalbėjo apie reklamos tikslus, spontaninius pirkimus. Išgirdo labai naudingų patarimų, kuriais galėjo pasidalinti ir su savo artimaisiais.

Nieko nėra geriau kaip mokytis užsienio kalbą žiūrint filmus. Penktų klasių mokiniams vyko integruotos anglų kalbos (mok. R. Dainauskienė, I. Marčiulaitienė) ir programos „Tai mano verslas“ (mok. A. Šimanskienė, J. Puidokienė) pamokos „Rinka ir vartotojų poreikis. Inovatyvios idėjos“. Mokiniai žiūrėjo filmukus apie jaunuosius verslininkus, verslo idėjas, intelektinės nuosavybės svarbą verslui. Anglų kalba aptarė, apie ką buvo kiekvienas filmukas, įvardijo vartotojų poreikius ir kokios inovatyvios idėjos padėjo tą poreikį patenkinti. Net aštuoniolika progimnazijos 6-8 klasių mokinių verslumo paslapčių sėmėsi dalyvaudami 2020 m. gruodžio 14-18 dienomis kartu su Lenkijos, Portugalijos, Kroatijos mokyklomis Erasmus + projekto „Europos startuoliai“ veiklose.

Parengė mok. Alma Šimanskienė