Pradėta įgyvendinti OLWEUS patyčių prevencijos programa - Alytaus Likiškėlių pagrindinė mokykla

Likiškėlių pagrindinėje mokykloje pradėta įgyvendinti OLWEUS patyčių prevencijos programa

Bir

Alytaus Likiškėlių pagrindinė mokykla

Patyčios – visos visuomenės problema. Vaikas stebi aplinką, pačius artimiausius žmones ir sau prisitaiko tai, kas jam atrodo priimtina. Vaikai mokosi ne tik kaip tinkamai reikia elgtis, bet išmoksta ir netinkamo elgesio. Suaugę žmonės privalo pastebėti patyčias ir jas stabdyti, ar tai vyksta šeimoje tarp savų vaikų, ar kieme. Na, o mokykloje už tai atsakingi mokytoja bei visi suaugusieji dirbantys mokykloje. Labai svarbi pedagogo misija būti tokiu žmogumi, kad vaikas tavimi pasitikėtų. Atviras, kalbantis, žinantis savo teises ir pareigas vaikas, mano nuomone, gerokai saugesnis. Didelė atsakomybė tenka ir tėveliams, nes jie geriausiai pažįsta savo vaikus, žino vaiko gebėjimą bendrauti. Jie privalo būti tarpininkais tarp mokyklos ir vaiko. Labai svarbu mokyti vaiką kalbėti apie tai, kas jam rūpi ar kelia nerimą, mokyti atpažinti netinkamą elgesį ir patyčias, kalbėti su suaugusiais, jeigu netinkamai elgiamasi su jo draugais ar bendraklasiais. Už tai atsakingi ir mokytojai, ir tėveliai. Galima pasidžiaugti tuo, kad vaikai dabar dažnai išdrįsta kreiptis pagalbos. Dažnai tenka kalbėti su vaikais apie patyčias. Aš visuomet akcentuoju, kad niekas su jais neturi teisės elgtis netinkamai, o kai taip nutinka, būtina pasakyti mokytojui ar kitam suaugusiam žmogui ir tai ne skundimas, o pagalbos ieškojimas. Tą žino mūsų mokykloje visi, tame tarpe ir tie, kurie linkę tyčiotis. Apie patyčias ir kaip šį reiškinį atpažinti pradedame kalbėti pirmoje klasėje. Vaikai tampa atviresni.

Patyčių priežastys gali būti įvairios. Tai ir socialinė padėtis, ir gebėjimai moksle, ir išvaizda, ir kt. Labai dažnai vaikai „skriaudėjai” patiria pažeminimus, patyčias kitoje aplinkoje: namuose, kieme ir savo pyktį, nusivylimą išlieja norėdami įskaudinti, pažeminti, įbauginti kitus.

Vienas iš įrankių pedagogų bei visų suaugusiųjų rankose – žinios. Privalu mokytis, kaip atpažinti patyčias, kaip elgtis, operatyviai reaguoti į patyčių situacijas. Suteikti pagalbą ir skriaudėjams, ir nuskriaustiesiems, bendradarbiauti su vaikais ir jų tėveliais.

Šiais mokslo metais nusprendėme dar efektyviau kovoti su patyčiomis mokykloje taikant Olweus patyčių prevencijos programą. Ši moksliniais tyrimais paremta visos mokyklos „sistemos pokyčių“ programa sėkmingai taikoma daugelyje mokyklų visoje šalyje ir daugelyje pasaulio valstybių. Ne išimtis ir Alytaus miestas.

Programa ypatinga tuo, kad atpažinti patyčias ir tinkamai reaguoti mokosi mokyklos personalas – visi mokykloje dirbantys suaugusieji. Programos diegimas truks 18 mėnesių. Visi mokykloje dirbantys suaugusieji dalyvauja mokymuose, kurie vyksta du kartus per mėnesį. Antrąjį mokslo metų pusmetį kiekvienoje klasėje kartą per savaitę bus vedamos klasių valandėlės Olweus programos standarte, kuriose mokiniai sužinos apie patyčių poveikį, žalą ir kaip jie turėtų elgtis susidūrę su patyčiomis, bus skatinami laikytis taisyklių. Tėvams taip pat bus rengiami susirinkimai, kad jie galėtų paskatinti savo vaikus laikytis mokykloje nustatytų taisyklių. Mokykloje sudarytas programos koordinacinis komitetas, kuriame dalyvauja mokinių tėvų atstovai, mokytojai, mokyklos vadovas bei mokiniai. Buvo vykdoma mokinių apklausa, kad sužinotume, koks patyčių mastas mokykloje. Apklausoje dalyvavo 3-10 klasių mokiniai.

Kaip teigia programos steigėjai, „šios programos dėka galima pakeisti bendrą mokyklos klimatą, kad galėtume paversti mokyklą saugesne ir geresne vieta, kurioje vaikai galėtų ramiai ir nekliudomi mokytis. Vienas pagrindinių pokyčių, kurį pastebėjo daugybė mokyklų, vienerius ar kelerius metus taikiusių šią programą, yra tai, jog mokiniai ėmė labiau mėgti mokyklą. Tai visai logiška – juk tikrai sunku mokytis, kai bijai, jog kiti mokiniai su tavim blogai elgsis“.

Olweus programos steigimo Lietuvoje iniciatorius – Specialiosios pedagogikos ir psichologijos centras.

Likiškėlių pagrindinės mokyklos socialinė pedagogė metodininkė,
Olweus programos mokykloje koordinatorė, Ramutė Vitienė

Sukurta : 2016 birželio 14